6.3.2024. RADIONICA „Spoznaje učenika o spolno prenosivim bolestima“

U okviru projekta „Upoznajmo medicinsku biokemiju“ , učenice četvrtih razreda pod vodstvom nastavnica Ivane Franić, Gianne Županović i Josipe Caktaš, sudjelovale su na trećoj radionici Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Tijekom jednosatnog druženja, izv. prof. prim. dr. sc. Vanja Kaliterna, dr. med., specijalist medicinske mikrobiologije s parasitologijom, učenicama je održala predavanje o HPV-u.

Tijekom predavanja učenice su:

- informirane o vrstama HPV-a;

- upoznate s prevencijom i detekcijom infekcije;

- informirane o vrstama cjepiva i načinom liječenja infekcije.

Osnovom ispunjavanja i analiziranja upitnika „ Spoznaje učenika o spolno prenosivim bolestima“ učenice su diseminirale informacije razrednim kolegama na satovima biologije i kemije.

9.12.2023. RADIONICA „TOKSIKOLOŠKA ANALIZA URINA“

U okviru obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, učenice trećih i četvrtih razreda pod vodstvom nastavnica Ivane Franić, Gianne Županović i Josipe Caktaš, sudjelovale su na drugoj radionici Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Tijekom dvosatnog druženja, Margita Nimac – Kalcina, spec. toksikologije učenice je upoznala s metodama toksikoloških analiza tvari: stimulansa (kokaina, amfetamina), depresora (benzidiazepina), halucinogena (marihuane) te narkotičkih analgetika (kodeina, morfija i heroina). Učenice su praktične radove provodile uz vodstvo magistara medicinske biokemije Petre Dumanić i Krešimira Franića.

Tijekom radionice učenice su:

-  upoznale način obrade uzoraka u suvremeno opremljenom laboratoriju;

-  sudjelovale u provođenju toksikološke analize urina;

- mikroskopirale  sediment urina;

- ispunile i analizirale upitnik „Činjenice i zablude u upotrebi opojnih tvari“;

- diseminirale informacije na satovima biologije i kemije.

9.12.2023. posjet Zavodu za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Sudionici radionice:

Tara Gabrilo, Marta Gjurašin, Lara Bakarić,

Lucia Juračić, Leonarda Perić, Stela Purkić i

Magdalena Šušnjara.

Plakat izradila: Leonarda Perić

14.11.2023. OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ŠEĆERNE BOLESTI

U okviru jednogodišnjeg projekta UPOZNAJEMO MEDICINSKU BIOKEMIJU i obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, učenici trećih i četvrtih razreda (uz vodstvo nastavnica Gianne Županović, Josipe Caktaš i Ivane Franić) sudjelovali su na prvoj radionici Zavoda za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Tijekom dvosatnog druženja doc. dr. sc. Daniela Šupe-Domić, Petra Dumanić i Krešimir Franić (magistri medicinske biokemije) te Silvija Vladislavić (magistra sestrinstva) upoznali su učenike s procesima laboratorijske pretrage, najčešće analize krvi, osnovom koje se preciznije postavlja dijagnoza, sprječava razvoj bolesti i prati uspješnost terapije u pacijenata.

Učenici su: - upoznali način obrade uzoraka u suvremeno opremljenom laboratoriju;

- ispunili upitnik za procjenu rizika od tipa 2 šećerne bolesti slijedom čega su informirani o načinima smanjenja rizika od razvoja bolesti;

- pod vodstvom biokemičara, učenici su uspješno jedni drugima utvrdili i mjernim instrumentom očitali vrijednosti glukoze u krvi.

U razgovoru s biokemičarima učenici su informirani o stanjima hipoglikemije, inzulinskoj rezistenciji, vrstama laboratorijskih pretraga slijedom čega će stečena znanja diseminirati u školi u okviru obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, 14. studenog. Fokus ovogodišnjeg obilježavanja je na dostupnosti edukacije o šećernoj bolesti uz slogan „Edukacijom do bolje sutrašnjice“.

7.11.2023. posjet Zavodu za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku Kliničkog bolničkog centra Split.

Sudionici radionice:

Marta Bočina, Lucija Sunara, Ena Kurtić, Marijeta Dropuljić, Ivana Tokić, Antea Blažević, Dana Bošnjak, Martina Krivić, Sara Palit i Ema Jankov.

> Ostali projekti Škole  > Šk. god. 2023./2024.  > Upoznajemo medicinsku biokemiju