2016-05-26 23:23:51

Naš pustinjački dnevnik

Hej, Nazorovci!

U sklopu edukativne akcije ''Klik na kulturni krajolik'' imali smo priliku posjetiti pustinju Blaca. Do ovog benediktinskog samostana pješačili smo strmim putem dugim tri kilometra. Naposljetku, stigli smo u jedan od rijetko sačuvanih zdanja pustinjačke civilizacije. 

Eremitorij Blaca osnovali su u 16.st. svećenici koji su, bježeći od Turaka, stigli na Brač. Upravo su oni stvorili tu ''malu državu'' usred ničega. Vidjeli smo ostatke i dokaze njihovog gospodarskog života. Svećenici su ujedno bili trgovci, vinogradari, poljoprivdrenici, knjigoljupci, tiskari i zvjezdoznanci. 

  

 

        

 

 

 

Svojim trudom i radom pokazivali su želju za znanjem i napretkom. To najviše možemo vidjeti na primjeru posljednjih i najpoznatijih pustinjaka: don Nikole Milićevića, starijeg i mlađeg. Dok Niku Milićevića starijeg pamtimo po obnovi samostana i crkve koji su zapušteni nakon požara, dok Niko Milićević mlađi, njegov nećak, ostavlja trag u povijesti kao znanstvenik, astronom i vrstan svirač klavira. Bio je pretplaćen na mnoge astronomske časopise, dopisivao se s astronomima iz inozemstva i imao je najveći teleskop u Hrvatskoj za to vrijeme. Njemu su u čast nazvane čak dvije zvijezde: Miličević i Brač. Ovim putem on je nesvjesno povezao svoju izoliranu pustinju i ostatak svijeta, dajući joj veću kulturnu važnost.

 

          

Pustinja Blaca još se renovira. Ono što smo vidjeli samo je dio potencijala koji posjeduje kao kulturna znamenitost. Nadamo se da će se za pustinju pročuti i da će ostati sačuvana još dugi niz godina kao povijesni, gospodarski, umjetnički i znanstveni spomenik generacijama koje dolaze. Pustinju Blaca pojestilo je jedanaest učenika u pratnji profesorica Tene i Gianne.

 

       

 

Andjela Baković, 1.a

Nina Batovanja, 1.a

Josipa Bajić, 1.d

Lucija Mijan, 1.d

 


V. gimnazija "Vladimir Nazor" Split